12/08/2016

NORDICANA ... ZA CO KOCHAMY SKANDYNAWIĘ
Miłość do Skandynawii zdaje się być ostatnio naszym narodowym hobby. Kto jak kto, ale ja się temu wcale nie dziwię. Skandynawia jest w moim sercu, głowie i domu już od kilku lat, i jak na razie nic nie wskazuje na to aby to się miało zmienić. Co takiego ma w sobie skandynawski styl życia, że tak go kochamy i tak często sięgamy po skandynawskie inspiracje? Prostotę, bezpretensjonalność, radość. Myślę, że można by stworzyć całą listę.

Z zaciekawieniem siadłam do lektury najnowszej książki "NORDICANA. ZA CO KOCHAMY SKANDYNAWIĘ." Jest to nowoczesny leksykon zawierający mnóstwo pięknych ilustracji. Książka zabiera w cudowną podróż w czasie i przestrzeni. Podzielona jest na kilka rozdziałów: Mity i tradycje, Naturalnie skandynawskie, Skandynawski design, Jedzenie i świętowanie, Noir i symbole kultury oraz Skandynawska architektura. Rzeczy i tematy teoretycznie znane miłośnikom scandi, a jednak każda strona ukazuje coś nowego, jakąś informację o której nie mamy pojęcia.

Kto z nas nie zna Muminków, czy klocków Lego - ikony! :) Niby nie trzeba już o nich pisać, bo przecież wszystko wiadomo, ale uśmiałam się czytając o tym, gdzie autorka popularnych dziecięcych postaci narysowała pierwowzór Muminka. Z rozrzewnieniem czytałam o fińskiej lukrecji, którą miałam okazję popróbować wiele lat temu studiując zagranicą. Nasz ulubiony kolega z Finlandii, Lassi, przywiózł ten specjał i do dziś pamiętam moje wrażenie. Dokładnie tak jak jest napisane w książce - smak salmiakki "(...) dla osoby kosztującej jej po raz pierwszy może być dość szokujący, jedno jest jednak pewne - tego smaku nie da się zapomnieć" ;)

Miła lektura, która jeszcze bardziej przybliży nam to co tak ostatnio wielbimy. Świetny pomysł na prezent dla takich maniaków jak ja ;) Wydaje mi się, że niejedna osoba po przeczytaniu tej książki zapragnie wybrać się na wycieczkę po Skandynawii. Ja ciągle o tym myślę i taka podróż z całą pewnością byłaby spełnieniem jednego z moich największych marzeń.


9 komentarzy:

 1. Mój egzemplarz już zamówiony :)
  Czy możesz polecić jeszcze jakieś pozycje o Skandynawii? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skandynawia - kocham kocham!!!:) mam nadzieję, że będzie mi dane zrealizować marzenie i wybrać się tam wkrótce:) Piękne zdjęcia kochana!

  OdpowiedzUsuń
 3. Otak tak, kocham Skandynawię od szkoły średniej :) czyli wiele już lat :)
  Tę ksiązkę muszę kupić. Jak zobaczyłam jej reklamę to mi się oczy zaświeciły :) :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością sięgnę po tę książkę juz w nowym roku. Teraz zaczytuje się w obyczajówce o tematyce świątecznej. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Must have na mojej liście prezentów:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cieszę się, że książka Ci się podoba :) MNie osobiście niezmiernie ucieszyła informacja o tym, że pojawi się w polskiej wersji językowej. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że pięknie wydana ta książka ;) Cudowne fotografie ;)
  Pozdrawiam
  Zapraszam do mnie : http://snowarskakarolina.blogspot.com/
  PS: Obserwuję i liczę na rewanż

  OdpowiedzUsuń
 8. Hi girls, I`m so delighted that you all like my little book! It was such fun to write about my homeland, and I`d loooove to make a second one! xxx/Kajsa

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Skandynawska Weranda