7/15/2017

HOW TO BE DANISH
W tym roku wybieramy się do Danii. Mieliśmy jechać w czerwcu, ale niestety trzeba było wyjazd przesunąć. Dania od dłuższego czasu jest moim wymarzonym kierunkiem i już nie mogę się doczekać, żeby wreszcie się tam znaleźć. Ciekawa jestem tego kraju niesamowicie, a także tego jacy Duńczycy są tak naprawdę. Czy tacy jak w książkach :) Dość dużo ich ostatnio było, prawda?

Jedni zachwycali się książkami o hygge, inni nie byli entuzjastami. Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki najnowszą książkę "Duńczycy. Patent na szczęście" Patricka Kingsleya, podeszłam do niej z pewną rezerwą. Szczerze to byłam przekonana, że już na pierwszych stronach znajdę obszerną próbę wytłumaczenia czym jest hygge, później będzie o świeczkach, ciepłych kocach i popijaniu herbaty. Nie mówię, że poprzednie książki o tej tematyce mi się nie podobały, no ale ileż można :) Tak więc bardzo mile się zaskoczyłam gdy znalazłam tutaj coś nowego. 

Znalazłam osiem rozdziałów, a w nich interesujące informacje na temat : edukacji, jedzenia, designu, polityki, tożsamości,  Kopenhagi, telewizji oraz Jutlandii. Patrick Kingsley spędził w Danii miesiąc, podróżując i rozmawiając z Duńczykami. Jak sam mówi, książka jest częściowo reportażem, częściowo dziennikiem podróży. Wiecie, że dzięki silnej pozycji duńskich związków zawodowych lekarz zarabia średnio tylko dwa razy więcej niż ekologiczny pracownik porządkowy, a sędzia tylko dwa i pół razy więcej niż sprzątaczka. Z ciekawością czytałam o duńskiej modernie i o tym jak rozwija się współczesny dizajn. Słyszeliście kiedyś o sieci supermarketów FPD? Były one swego rodzaju protoplastą IKEI. Jeśli natomiast macie ochotę zjeść w sławnej restauracji NOMA, to hmmmm...musicie trochę poczekać. Ponoć w soboty liczba oczekujących na stolik dochodzi do tysiąca, a rezerwacje są przyjmowane wyłącznie pierwszego dnia miesiąca, z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. 

Książka ciekawa, z której dowiedziałam się sporo nowych rzeczy. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że jest to chyba najlepsza z tych o duńskiej tematyce. No ale może Wy będziecie mieć inne zdanie. Niemniej jednak warta jest przeczytania. 


1 komentarz:

  1. Polecam również ksiązkę Skandynawski Raj.O ludziach prawie idealnych - jest obszerny rozdział o Danii :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Skandynawska Weranda